Достапни линкови

logo-print

Турски новинар на суд за објавување тајна инфрмација


Турски новинар изјави дека ќе биде суден за објавување тајна инфрмација поврзана со убиството на негов колега од ерменско потекло Хрант Динк. Пред започнувањето на денешното судско рочиште во Истанбул, Недин Шенер рече дека се соочува со казна од 28 години затвор, доколку биде прогласен за виновен за две дела по обвинение за поседување тајни документи и навреда на владини претставници. Шенер тврди дека „случајот има за цел да ги заплаши новинарите“.
XS
SM
MD
LG