Достапни линкови

logo-print

Експлозија на автомобил бомба уби 28 луѓе во Ирак


Властите од Ирак соопштија дека 28 луѓе загинале а 48 се ранети во експлозија на автомобил бомба во градот Батха во јужниот дел на земјата. Станува збор за доминантно шиитска област, во која претходно имаше судири меѓу ривалски шиитски фракции. Силите на САД ја префрлија одговорноста за безбедноста во овој дел на земјата на Ирачките сили во 2006 година.
XS
SM
MD
LG