Достапни линкови

logo-print

Западниот Балкан ќе биде приоритет на Шведска во ЕУ


Забрзувањето на процесот на приближување на земјите од Западен Балкан кон Европската унија ќе биде еден од приоритетите на идното шведско претседателство на Унијата, изјави вчера во Брисел шведскиот премиер Фредерик Рајнфелт, чија земја од 1 јули ќе претседава со Унијата. Тој посочи дека Шведска ке работи врз забрзување на претпристапните преговори со Хрватска и Турција, но напредокот во таа насока најмногу ќе зависи од тие две држави.
XS
SM
MD
LG