Достапни линкови

logo-print

Јапонски дипломат на чело со Нуклеарната агенција на ОН ?


Јапонски дипломат доби мнозинство гласови во трката за нов шеф на Нуклеарната агенција на Обединетите Нации. Јукиа Амано доби 20 од вкупно 35 гласови од бордот на гувернери на агенцијата. Јужноафриканскиот дипломат Самад Минти е втор со освоени 11 гласови а шпанскиот дипломат Луис Екавари е трет со 4 освоени гласови.
XS
SM
MD
LG