Достапни линкови

logo-print

Сменет директорот на Агенцијата за разузнавање


Претседателот на Македонија Ѓорге Иванов го разреши Виктор Димовски од функцијата директор на Агенцијата за разузнавање, а на негово место го именуваше Александар Боцинов., соопшти кабинетот на шефот на државата. Димовски беше прв човек на Агенцијата од септември 2007. Беше именуван од поранешниот претседател Бранко Црвенковски како наследник на дотогашниот директор Кире Наумов кој поднесе оставка на функцијата. Димовски на десетиот вонреден конгрес на СДСМ, што се одржа викендот во Охрид стана член на Централниот одбор на партијата.
XS
SM
MD
LG