Достапни линкови

logo-print

Политички митингзи во Иран


Илјадници политички активисти се собраа на улиците на Техеран во Иран, во пресрет на претстојните претседателски избори во земјата кои ќе се одржат на 12 овој месец. Активистите се поделени на две поголеми групи. Едната група го подржува актуелниот претседател Махмуд Ахмадинејџад, кој се кандидира за втор претседателски мандат, а другата го подржува противкандидатот на актуелниот претседател, Мир Хоусеин Мусави. Подржувачите на Ахмадинејџад ја наполнија најголемата сала за молитви во Техеран, додека симпатизерите на Мусави ја блокираа најголемата улица во Техеран.
XS
SM
MD
LG