Достапни линкови

logo-print

Хизболах го призна поразот на изборите во Либан


Лидерот на политичката партија Хизболах Хасен Насралах го призна поразот на парламентарните избори во Либан. На изборите, кои се одржаа во недела, мнозинството гласови го доби про-западната коалиција на чело со Саад Харири освојувајки 71 место во парламентот кој брои 128 места. Хизболах, политичка партија со подршка од Сирија и Иран, доби 57 места во либанскиот парламент.
XS
SM
MD
LG