Достапни линкови

logo-print

Кинескиот претседател идната недела во Русија


Кинеското министерство за надворешни работи денеска соопшти дека претседателот Ху Џинтао ќе ја посети Русија во идната недела. Имено, тој во Екатеринбург ќе учествува на состанокот на Шангајската организација за соработка во која покрај Русија и Кина се вклучени и Казахстан, Киргизстан, Таџикистан и Узбекистан. Во Русија во идната недела се очекува и првиот состанок на лидерите на Бразил, Русија, Индија и Кина. По овие состаноци Џинтао ќе ги посети Словачка и Хрватска.
XS
SM
MD
LG