Достапни линкови

logo-print

Обиди за обновување на блискоисточните мировни разговори


Американскиот специјален пратеник за Блискиот Исток Џорџ Мичел денеска е на разговори во Израел со цел обновување на мировните преговори меѓу израелците и палестинците. По разговорите со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, тој утре на Западниот Брег ќе се сретне со палестинскиот претседател Махмуд Абас. Кабинетот на Нетанјаху денеска соопшти дека израелскиот премиер во вчерашниот телефонски разговор му рекол на американскиот претседател Барак Обама дека во идната недела ќе го соопшти неговиот став во врска барањето на Обама за стопирање на израелското населување на Западниот Брег.
XS
SM
MD
LG