Достапни линкови

logo-print

Франција ќе ги подржи ЕУ аспирациите на Косово


Францускиот Претседател Николас Саркози ќе ја подржи кандидатурата на Косово за членство во Европската Унија. Неименуван службеник од кабинетот на Саркози изјави дека францускиот Претседател го уверил премиерот на Косово Хашим Тачи дека ќе ги подржи ЕУ аспирациите на новоформираната држава, додавајки дека независноста на Косово е неповратен процес. Според неофицијални извори, Саркози, на средбата со Тачи во Париз, побарал од Косово да вложи напори за мирни односи со Србија.
XS
SM
MD
LG