Достапни линкови

logo-print

Авио индустријата ќе претрпи загуби


Воздухопловната индустрија ќе претрпи загуби во висина од 9 милијарди американски долари во текот на годинава, соопшти Асоцијацијата за воздушен транспорт. Џовани Бисигнани, директор на меѓународната група за воздухопловство изјави дека приливите во воздухопловната индустрија годинава ќе се намалат за 15 проценти бидејки луѓето помалку патуваат поради светската економска криза. Во Асоцијацијата за воздушен транспорт членуваат 230 авиокомпании кои сочинуваат 90 отсто од вкупниот воздушен сообраќај.
XS
SM
MD
LG