Достапни линкови

logo-print

Украина го подмири долгот за руски гас


Рускиот енергетски гигант Газпром соопшти денеска дека Украина целосно го платила долгот за гас за мај. Украинската државна компанија Нафтогаз во петокот објави дека сметката за мај изнесувала 647 милиони долари и оти е платена. Русија претходно се закани дека доколку долгот не биде платен, снабдувањето ќе биде прекинато.
XS
SM
MD
LG