Достапни линкови

logo-print

Иран произведува ракета земја воздух од смарт технологија


Иран соопшти дека започнал со производство на нова ракета од типот земја – воздух. Иранските медиуми го цитираат министерот за одбрана Мустафа Наџар кој рекол дека ракетата е со дострел од 40 километри и е со технологија да соборува авиони и хеликоптери со супер сонична брзина. Коментарот на Наџар доаѓа три дена по контрадикторните сигнали на Израел дека би можел да го бомбардира Иран поради неговата нуклеарна програма, за која се смета дека има за цел изработка на атомско оружје.
XS
SM
MD
LG