Достапни линкови

Американскиот Претседател Барак Обама денеска во Франција учестува на церемиониите по повод 65 годишнината од Денот Д, кога сојзничките сили се истоварија во Нормандија. На цермонијата се и лидерите на Франција, Никола Саркози на Канада премиерот Стивен Харпер како и британскиот принц Чарлс и премиерот Гордон Браун. Жителите на Нормандија на улиците ги извадија знамињата на Соединетите Држави и Франција. Еден од нив Сивиујан беше и на инаугуарацијата на Обама во Вашингтон.

,,За мене ова е голема шанса повторно да го видам американскиот претседател и никогаш не помислив дека ке дојде во мојот роден град,,.
Американскиот Претседател во Бухенвалд

Илјадници ветерани се на улиците а меѓу нив и пра вујкото на Барак Обама, Чарли Пајен, кој учествуваше во ослободувањето на концентрациониот логор во Бухенвалд во Германија. Сојузниците на Денот Д и кампањата во Нормандија претрпеа загуби од 215 илјади војници. По оваа инвазија започна повлекувањето на нацистичките трупи од Западна Европа а една година подоцна заврши Втората Светска Војна. Ова е последна станица на американскиот претседател Барак Обама кој деновиве ги посети Блискиот Исток и Германија.
  • 16x9 Image

    Зоран Ќука

    Во Слободна Европа во Прага е од нејзиното формирање на 1 Септември 2001 година. Кариерата ја започна во Македонското радио, па следат ТВ - А1 и ТВ Телма, со истовремена дописничка работа за Радио и ТВ Босна и Херцеговина, Загребското Независно 101 Радио, и Љубљанското Студент Радио.

XS
SM
MD
LG