Достапни линкови

logo-print

Обама во Германија


Американскиот претседател Барак Обама од синоќа престојува во германскиот град Дрезден, каде што денеска ќе се сретне со канцеларката Ангела Меркел. Подоцна тие ќе го обиколат градот, кој беше речиси целосно уништен во сојузничкото бомбардирање во 1945-та година. Обама потоа ќе го посети некогашниот нацистички логор Бухенвалд, во кој во Втората светска војна биле убиени 56 илјади луѓе. Американскиот претседател вечер ќе отпатува за Франција, каде што ќе учествува во одбележувањето на 65- годишнината од истоварувањето на сојузниците во Нормандија.
XS
SM
MD
LG