Достапни линкови

logo-print

Пронајден мамут стар милион години во Србија


Српски археолози соопштија дека е пронајден добро сочуван скелет на мамут, стар околу милион години во северниот дел на Србија. Скелетот го пронашле рудари кои барале свеж извор на јаглен во близина на електраната Костолац. Коските биле пронајдени на 27 метри под земја.
XS
SM
MD
LG