Достапни линкови

logo-print

Ерменија ќе гради нуклеарна централа


Министерот за енергетика на Ерменија Армен Мовсисиан изјави дека неговата земја потпишала договор за изградба на нуклеарна централа. Проектот за изградба, како што посочи министерот, е доделен на австриска фирма. Вредноста на новата централа се проценува на 4,5 милијарди американски долари а предгвидено е изградбата да заврши во 2017 година.
XS
SM
MD
LG