Достапни линкови

logo-print

Закажано судење на американски новинари во Северна Кореа


Во Северна Кореа денеска се одржува судење за две американски новинарки кои беа уапсени во март годинава. Еуна Ли и Лаура Линг, новинарки во американскиот „Курент ТВ“ беа упасени на Севернокорејската граница. Обвинети се за нелегален влез во земјата со „непријателски намери“.Судењето се одвива во услови на заострени односи помеѓу САД и Северна Кореа, откако комунистичката севернокорејска влада спроведе нуклеарно тестирање минатата недела.
XS
SM
MD
LG