Достапни линкови

logo-print

Иран одбележува 20 години од смртта на Хомеини


Во Иран денеска се одбележуваат 20 години од смрта на Ајатолахот Хомеини, човекот кој ја предводеше исламската револуција во која од власт беше остранет шахот подржуван од Соединетите Држави. На манифестациите пред маузолеумот на Хомеини во Техеран се собрани илјадници луѓе како и преставници на духовните цивилните и воените власти.
XS
SM
MD
LG