Достапни линкови

logo-print

Можен нов прекин на доставата на гас за Европа


Рускиот премиер Владимир Путин најави дека снабдувањето на Европа со природен гас може да се прекине во текот на Јуни или Јули, доколку Украина не плати за испумпаниот гас во подземните складишта. Во неговото обраќање на прес конференција во Финска, рускиот премиер нагласи дека државната компанија „Газпром“ однапред ќе наплаќа за доставата на природен гас.
XS
SM
MD
LG