Достапни линкови

logo-print

Нови избори во Молдавија


Владеачката Комунистичка партија во Молдавија денеска не успеа да добие 61 глас потребни за Парламентот да го одобри претседателскиот кандидат. Со 60 освоени гласа Премиерот Зинаида Грецеани не доби право да го наследи комунистичкиот претседател Владимир Вороњин, кој нема право да се кандидира по трет пат. Согласно уставот на земјата, новите избори треба да се одржат 45 дена откако претседателот ќе го распушти парламентот.
XS
SM
MD
LG