Достапни линкови

logo-print

Кина пред 20 годишнината од настаните во Тјенанмен


Кинеските власти ги блокираа повеќето веб страници во обид да ја попречат интернет дискусијата во врска со комеморацијата на дваесет годишнината од задушувањето на протестите на плоштадот Тјенанмен. Организацијата Репоретри без граници соопшти дека меѓу блокираните страници се и Твитер, Јутјуб, Фликр, Хотмеил. На четвртти јуни пред дваесет години неколкунеделните студентски протести беа прекинати со влегувањето на тенковите на главниот плоштад во Пекинг при што имаше стотици жртви.
XS
SM
MD
LG