Достапни линкови

logo-print

Хашките осуденици од Србија да ја отслужат казната дома


Престедателот на српскиот Национален совет за соработка со Меѓународниот трибунал во Хаг, Расим Љаиќ побара од генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун на осудените од Трибуналот да им се даде можност да ги отслужуваат казните во матичните држави. Во писмото Љаиќ вели дека Србија од своја страна дава целосни гаранции дека нејзините граѓани осудени од Тибуналот ќе ги отслужат казните во Србија според сите стандарди и се нагласува дека српските затвори ги исполнуваат сите барања за безбедност.
XS
SM
MD
LG