Достапни линкови

logo-print

Русија ќе тестира нова ракета


Рускиот вицепремиер Сергеи Иванов најави тестирање на интерконтинентална ракета. Ракетата, како што рече Иванов, мора долго и интензивно да се тестира пред да стане дел од нуклеарниот арсенал на руската војска. Руските лидери претходно изјавуваа дека оваа ракета, позната како „Булава“ може да надмине антиракетни одбрани, но последните десет тестови на ова оружје беа неуспешни.
XS
SM
MD
LG