Достапни линкови

logo-print

Ревизија на јавниот сектор во Казакстан


Казакстанските власти соопштија дека ќе направат ревизија на сите продажби во јавниот сектор, откако висок службеник задолжен за металните залихи беше обвинет за крадење на дел од ураниумските резерви. Соопштението од јавното претпријатие задолжено за контрола на државните фирми доаѓа по обвинувањето на шефот на државната компанија за ураниум „Казатопром“ Мукхтар Џакишев. Тој се товари за нелегално присвојување на речиси 60 насто од казакстанските ураниумски богатства.
XS
SM
MD
LG