Достапни линкови

logo-print

ОН истрага за воени злосторства на израелски сили во Газа


Истражители за чоивекови права на Обединетите Нации денеска ја започнаа работата во појасот Газа со цел да утврдат дали се направени воени злосторства за време на Израелските интервенции на оваа територија. Тимот ќе ги истражува настаните од 27 декември до 18 јануари кога Израелските воени трупи навлегоа во територијата на појасот Газа која е под контрола на Хамас. Израел одби да учествува во истрагата.
XS
SM
MD
LG