Достапни линкови

logo-print

Владеачката партија победи во Ерменија


Ерменската изборна комисија соопшти дека владеачката партија ги доби изборите во главниот град Ереван со освоени 46 насто од гласовите. Со освоени над 40 насто од гласовите во саботата, кандидатот на Републиканската партија Гагик Белариан ја задржува позицијата. Втора по бројот на освоени гласови е Партијата за просперитетна Ерменија, членка на владеачката коалиција. На трето место по бројот на гласови се наоѓа опозицискиот Ерменски национален конгрес на чело со поранешниот претседател Левон Тер – Петросијан со освоени 17 проценти од гласовите.
XS
SM
MD
LG