Достапни линкови

logo-print

Џенерал Моторс ќе банкротира


Американскиот автомобилски гигант Џенерал Моторс се очекува денеска формално да банкротира, што е најголем банкрот во американската индустрија. Новинските агенции повикувајки се на американски официјалони лица јавуваат дека ,според владиниот план, владата ќе превземе 60 насто од компанијата во замена за 50 милијарди долари финансиска помош. Канадската влада ке позајми 9,5 милијарди за 12 процентна камата. Американската влада му даде на Џенерал Моторс рок до денеска да презентира одржлив план за развој во замена за владина помош.
XS
SM
MD
LG