Достапни линкови

logo-print

Грција апси осомничени во аферата Сименс


Грчката полиција уапси двајца поранешни директори под обвинение за давање поткуп со цел да обезбедат склучување договор за телекомуникациска зделка меѓу државата Грција и компанијата „Сименс“. Како што јавија грчките медиуми, станува збор за поранешниот директор на грчката телекомуникациска компанија ОТЕ и за раководителот на подружницата на „Сименс“ во Грција. Пред неколку дена грчките власти издадоа меѓународна потерница и по поранешниот финасиски директор на филијалата на „Сименс“ во Грција, кој се товари за давање поткуп на владини службеници во висина од вкупно 100 милиони евра, со цел германската компанија да го добие тендерот за набавка на телекомуникациска опрема.
XS
SM
MD
LG