Достапни линкови

logo-print

ОН го осудија бомбашкиот напад во Иран


Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун го осуди бомбашкиот напад врз една шиитска џамија во југоисточен Иран, оценувајќи го како гнасен чин. САД претходно демантираа дека се вмешани во нападот, во кој загинаа 25 лица, а 125 беа ранети. Иранските власти ги обвинија САД и Израел за бомбашкиот напад, истакнувајќи дека тие две земји се обидуваат да предизвикаат напнатост во односите меѓу Шиитите и малцинските Сунити.
XS
SM
MD
LG