Достапни линкови

logo-print

Продолжен мандатот на мировните сили на ОН на Кипар


Советот за безбедност на ОН синоќа го продолжи за уште шест месеци мандатот на мисијата на мировните сили на ОН на Кипар. Вкупно 14 земји гласаа за оваа одлука, а само Турција, како непостојан член на советот, беше против продолжувањето на мисијата. Советот за безбедност ги повика кипарските Грци и Турци да ги интензивираат преговорите за решавање на спорот. Инаку, мисијата на ОН на поделениот остров се наоѓа 45 години.
XS
SM
MD
LG