Достапни линкови

logo-print

ЕУ нема да ги плаќа украинските долгови за руски гас


Претседателот на Европската Комисија Жозе Мануел Баросо изјави денеска дека на престојниот самит на Унијата ќе биде разгледан проблемот на Украина со плаќањето на рускиот гас, но нагласи дека Брисел не може да ги плати долговите на Киев.
“Премиерот Путин ми се јави и ме информира за тешкотиите што ги има Украина со плаќањето и оти и е потребна помош. Мислам дека е речиси невозможно од буџетот на Европската Унија да и се помогне на Украина”. Баросо додаде дека тоа проблем, пред се, меѓу Русија и Украина.
XS
SM
MD
LG