Достапни линкови

logo-print

САД бараат Израел да го запре населувањето во Западниот брег


Американскиот претседател Барак Обама побара од Израел да гo запре населувањето во Западниот брег, како што е предвидено во граничниот договор од блискоисточниот мировен процес, а од Палестинците исто така да ја споделуваат својата одговорност за безбедноста во Западниот Брег. Обама ова го изјави по средбата со палестинскиот претседател Махмуд Абас, до која дојде откако Израел го отфрли американскиот план за замрзнување на градежните зафати во еврејските населби во Западниот брег.
XS
SM
MD
LG