Достапни линкови

logo-print

Молдавскиот парламент во последен обид да избере претседател


Парламентот на Молдавија го одложи за 3 ти идниот месец денешното второ гласање за избор на шеф на државата кој треба да го замени Владимир Воронин. Во минатата недела за еден глас не беше избран кандидатот на комунистите кои победија на парламентарните избори во минатиот месец што пак предизвика насилни протести во земјата. Доколку и тогаш не биде избран претседател, следува распуштање на парламентот и предвремени избори.
XS
SM
MD
LG