Достапни линкови

logo-print

Опозиционерката во Мјанмар пред Суд


Опозициониот лидер на Мјанмар Сан Су Чи денеска ке сведочи за кршењето на правилата на куќниот притвор. Таа се соочува со казна од 5 години затвор затоа што го примила дома американецот Џон Џетау. Се смета дека Чи ке биде казнета и дека воениот режим во Мјанмар се ободива да држи во затвор следната година кога ке се одржуваат парламентарни избори. Инаку таа требаше да биде ослободена утре без судски процес.
XS
SM
MD
LG