Достапни линкови

logo-print

Владата на Исланд за почеток на преговори за членство во ЕУ


Исландската влада му предложи на парламентот да одобри почеток на преговори за членство на Исланд во ЕУ. Според нацрт резолуцијата што владата ја достави до исландското собрание, се предвидува конечната одлука, сепак, да ја донесат граѓаните на референдум. Социјалдемократите, кои се најголема владејачка партија во Исланд, се залагаат за членство во ЕУ, но нивниот коалициски партнер Зелената левица е против.
XS
SM
MD
LG