Достапни линкови

logo-print

Во Љубљана именувана улица по Тито


Градските советници во Љубљана на вчерашната седница со мнозинство гласови одлучија да именуваат улица по поранешниот југословенски претседател Јосип Броз Тито. Во образложението на комисијата за именување улици, меѓу другото е наведено дека „историските имиња и именувања по таква личност не смееме да ги избегнуваме“. Дел од советниците се противеа со образложение дека Тито е персонификација на авторитарниот режим. На вчерашниот ден, 25-ти мај, во поранешна Југославија се славеше Денот на младоста, односно Титовиот роденден.
XS
SM
MD
LG