Достапни линкови

logo-print

САД остро ја осудија Севернокорејската нуклеарна проба


Американскиот претседател Барак Обама остро ја осуди новата нуклеарна проба што денеска ја изврши Северна Кореја, истакнувајќи дека е неопходен одговор од Соединетите Држави и меѓународната заедница. Активностите на Северна Кореја ја загрозуваат безбедноста на луѓето од североисточна Азија. Тоа претставува гфлагрантно кршење на меѓународните закони, и е во спротивност со претходните заложби на Северна Кореја. Неопходен е одговор од Соединитети Држави и меѓународната заедница, рече Обама. Вечерва во врска со нуклерното тестирање од страна на Пјонгјанг на итен состанок ќе заседава Советот за безбедност на ОН. Повеќе земји во светот веќе ја осудија севернокорејската нуклеарна проба, по која како што е соопштено, следувало тестирање и на три ракети со краток дострел.
XS
SM
MD
LG