Достапни линкови

logo-print

Хрватска не прифаќа измени во предлогот на ЕК за граничниот спор


Хрватска денеска ги отфрли измените во предлогот за посредување на Европската унија, кој има за цел ги обнови преговорите на Загреб со Унијата, блокирани од Словенија поради граничниот спор меѓу двете земји. Не ги прифаќаме измените, изјави хрватскиот премиер Иво Санадер, нагласувајќи дека Брисел го формулирал предлогот врз принципот „земи или остави“. Европската комисија минатиот месец предложи формирање на артбитражен суд за решавање на спорот. Загреб на почетокот на месецов го прифати тој предлог, но Словенија побара внесување на одредени измени во него.
XS
SM
MD
LG