Достапни линкови

logo-print

Иран ги отфрла нуклеарните разговори со Западот


Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад денеска изјави дека Техеран нема да оддржи разговори со шестте светски сили за иранската нуклеарна програма. И претходно кажавме дека нема да разговараме за нуклеарни прашања надвор од разговорите со Меѓународната агенција за атомска енергија, изјави Ахмадинеџад. Тој го одби предлогот на Западните земји кои на Иран му понудија замрзување на натамошните санкции од Обединетите Нации, во замена Техеран да ја замрзне нуклеарната програма.
XS
SM
MD
LG