Достапни линкови

logo-print

Во Монголија победа на опозицијата на претседателските избори


Кандидатот на опозиционата Демократска партија Елбегдорј Тсахија победи на вчерашните претседателски избори во Монголија. Владејачката Народна револуционерна партија, како што јавуваат агенциите, го признала поразот и изразила надеж дека неговата победа ќе доведе до подобрување на однсоите меѓу двете партии. Елбегдорј, кој веќе на два пати беше премиер најави борба против сиромаштијата од која се зафатени една третина од скоро трите милиони жители на Монголија.
XS
SM
MD
LG