Достапни линкови

logo-print

Хезболах ги отфрла обвинувањата за вмешаност во атентатот на Харири


Либанското движење Хезболах ги отфрли информациите објавени во германскиот весник Дер Шпигел дека стои зад атентатот на поранешниот либански премиер Рафик Харири што се случи во 2005-та година. Хезболах оценува дека станува збор за ,,фабрикувани“ информации со цел да се наруши неговиот имиџ, пред парламентарни избори следниот месец. Дер Шпигел во својот последен број објави дека информациите за вмешаност на Хезболах се засноваат врз извори блиски до специјалниот Трибунал на ОН што го истражува убиството на Харири и дека тоа било потврдено во интерните документи на ова тело.
XS
SM
MD
LG