Достапни линкови

logo-print

18 американски војници во базата во Кувајт заразени со свински грип


18 американски војници во воената база во Кувајт се заразени со новиот вирус на свински грип, соопштија кувајтски здравствени претставници. Заменик министерот за здравство Јусуф Мендкар изјави дека војниците немале контакт со локалното населените, и дека сите 18-мина веќе ја напуштиле земјата. Американската амбасада во Кувајт информираше дека е запознаена со случајот, но не соопшти детали кога војниците биле заразени. Според последните податоци повеќе од 12 илјади лица во светот се заразени со вирусот на свински грип, а 86 починаа.
XS
SM
MD
LG