Достапни линкови

logo-print

Денеска во Рим молебен на гробот на Св.Кирил


На гробот на Св. Кирил во базиликата „Сан Клементе“ денеска - 24 Мај кога се одбележува Денот на сесловенските браќа светите Кирил и Методиј ќе се одржи молебен со кој ќе чиноначалствува поглаворот на Македонската православна црква г.г. Стефан. На службата во базиликата „Сан Клементе“ ќе присуствува и претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов кој ја предводи државно-црковната делегација на манифестацијата „Македонија во чест на свети Кирил“. Со денешниот настан завршува неколкудневната манифестација што по 41. пат се одржува во негова чест во Рим.
XS
SM
MD
LG