Достапни линкови

logo-print

Израел пречка за постигнување мир на Блискиот Исток


Сирискиот претседател Башар ал Асад го отвори состанокот на Организацијата Исламска Конференција што се оддржува во Дамаск порачувајќи дека Израел претставува ,,голема препрека“ за постигнување мир на Блискиот Исток. Сирија на почетокот од годинава ги замрзна разговорите со Израел, што се водеа со посредство на Турција, поради израелската офанзива врз Газа. Инаку во Организацијата Исламска Конференција членуваат 57 земји, а на состанокот наречен ,,Промоција на исламската солидарност“ ќе се разговара за арапско-израелскиот конфликт, сутацијата во Ирак, Сомалија и Судан.
XS
SM
MD
LG