Достапни линкови

logo-print

Хорст Келер се надева на уште еден претседателски мандат


Актуелниот германски претседател Хорст Келер се надева на освојување на уште еден петгодишен мандат на денешните избори за претседател на Германија. Противкандидат на Келер, кој инаку доаѓа од конзервативната Христијанско-демократска партија, е пензионираната професорка Гесине Шван од Социјал Демократската партија. Претседателот на Германија го бира специјално тело од 1224 члена, од кои половина членови на Бундестагот, а половина јавни личности.
XS
SM
MD
LG