Достапни линкови

logo-print

Реафирмирана поддршката на Ватикан за Македонија


Папата Бенедикт 16 на денешната аудиенцијата на која го прими претседателот на Македонија Ѓорге Иванов ја реафирмираше поддршката на Ватикан за Македонија. На средбата по аудиенцијата, Иванов го поканил поглаварот на Римокатоличката црква во идната година, по повод стогодишнината од раѓањето на Мајка Тереза, да ја посети Македонија. Македонска делегација, предводена од претседателот Иванов, ја започна официјална посета на Ватикан и Италија, во рамките на манифестацијата „Македонија во чест на Свети Кирил”.
XS
SM
MD
LG