Достапни линкови

logo-print

Срби протестираат поради контролите на ЕУЛЕКС


Жители на српското село Зубин поток на Косово ја блокираа денеска магистралата Рибарице - Косовска Митровица, што ја поврзува Србија со северниот дел на Косово. Србите протестираат против дополнителните мерки за контрола на транспортот, воведени од ЕУЛЕКС на граничните премини Брњак и Јарине, распоредени на административната граница на Косово. Тие сметаат дека мисијата на Европската Унија ги надминала своите овластувања, започнувајќи селективно со примена на планот од шест точки на генералниот секретар на Обединетите Нации Бан Ки-мун за подобрување на ситуацијата во српските енклави.
XS
SM
MD
LG