Достапни линкови

logo-print

Американски ракети Патриот во Полска


Соединетите држави потврдија дека се уште планираат да разместат ракети од типот Патриот во Полска. Стејт департментот соопшти дека претседателот Барак Обама ќе ги исполни сите точки од безбедносниот договор што лани беше потпишан со Варшава. Полска го услови поставувањето на американскиот антиракетен систем на нејзина територија со претходно разместување на одбранбените ракети Патриот.
XS
SM
MD
LG