Достапни линкови

logo-print

Хрватска бара деблокирање на преговорите со ЕУ


Хрватскиот премиер Иво Санадер ја повика денеска Словенија да ги деблокира преговорире за влез на Хрватска во Европската унија. Хрватска го прифати начинот за решавање на граничниот спор што Европската Комисија го предложи, но сеуште не се знае одговорот на Словенија. Доколку тие не го прифатат предлогот, ние бараме преговорите меѓу Хрватска и Унијата да бидат итно деблокирани, изјави Санадер.
XS
SM
MD
LG